ماجراجویی های تک نفره

ماجراجویی تجربه‌ای مهیج و غیرمعمول است. ممکن است یک مسئولیت دلاورانه معمولاً خطرپذیر و ریسکی با یک نتیجه تضمین‌نشده باشد. ماجراجویی‌ها ممکن است فعالیت‌هایی با برخی پتانسیل‌های خطرات فیزیکی باشند همچون جهانگردی، چتربازی، کوهنوردی، رودگردی یا شرکت در ورزش‌های مخاطره‌آمیز. همچنین این اصطلاح به‌طور گسترده برای اشاره به هرگونه امر جسورانه که به صورت بالقوه با خطر فیزیکی، مالی یا روانشناختی همراه باشد استفاده می‌شود همچون یک تجارت مخاطره‌آمیز، یک رابطه عاشقانه، یا دیگر مسئولیت‌های بزرگ در زندگی.

تجربه‌های ماجراجویانه انگیختگی ایجاد می‌کنند، که ممکن است به عنوان عامل منفی ترس یا عامل مثبت تچان یا جریان روان متمرکز تفسیر شود و آن‌طور که قانون یرکس دادسن ‏(en)‏ می‌گوید می‌تواند آسیب‌رسان و دردناک باشد. برای برخی از مردم، ماجراجویی تبدیل به یک تعقیب و گریز بزرگ درون خود و از خود می‌شود. مطابق ماجراجویی آندره مالرو، در کتابش چگونگی زندگی آدمی (۱۹۳۳) می‌گوید:

اگر یک مرد آماده خطر کردن بر سر زندگی‌اش نباشد، جایگاه محترمش کجاست؟

به‌طور مشابه هلن کلر می‌گوید که:

زندگی یا یک ماجراجویی جسورانه است یا هیچ نیست.

فعالیت‌های ماجراجویانه در فضای آزاد به‌طور کلی با اهداف هیجان یا تفریح هستند مانند مسابقات ‏(en)‏ یا سفرهای ماجراجویانه. همچنین فعالیت‌های ماجراجویانه می‌توانند باعث کسب معلومات شوند همچون کسانی که به جهانگردی می‌پردازند یا پیش‌قدم می‌شوند، برای مثال جیسون لوئیس ‏(en)‏ از ماجراجویی برای کشیدن درس‌های پایایی از محدودیت‌های زندگی کردن درون محیط بسته به اردوهایی برای دانش‌آموزان استفاده می‌کند. آموزش ماجراجویی ‏(en)‏ عمداً از تجربیات چالش‌برانگیز برای یادگیری استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *