برنامه ریزی عالی سفر

ما در سیزده گام بهترین و کامل ترین برنامه ریزی را برای شما انجام میدهیم

یکی از مفرح ترین فعالیت هایی که در زمان تعطیلات می توان انجام داد، برنامه ریزی سفر هیجان انگیز است. سفر روحیه انسان را تغییر می دهد و شور و انگیزه وصف نشدنی در زندگی ایجاد می کند. سفرهای گروهی و تکی بهترین خاطرات زندگی ما را خواهند ساخت. برای داشتن یک سفر بی نقص و بدون دغدغه بهتر است از قبل برنامه ریزی های مربوطه را انجام دهیم. دانستن نکاتی که باید قبل و در حین سفر انجام دهیم به ما کمک می کند در حین سفر کم تر اشتباه کنیم. بسیاری از ما تنها با انتخاب مقصد سفر خود فکر می کنیم که آماده مسافرت هستیم، اما باید بدانید که نکاتی وجود دارد که با انجام آن کیفیت سفر خود را به بالاترین مرتبه می رسانید. در ادامه سیزده گام مهم برای برنامه‌ریزی یک سفر لذت‌بخش را شرح داده ایم، با ما همراه باشید.

برنامه ریزی سفر | گام اول: تصمیم بگیرید که کجا می خواهید بروید

اولین قدم برای شروع یک مسافرت لذت بخش و رویایی انتخاب درست مقصد است. انتخاب مقصد نهایی به سفر شما هدف و نظم می دهد. با دانستن این که می خواهید وقت خود را کجا بگذرانید، می توانید به درستی برنامه ریزی کرده و جزئیات سفر خود را با تمرکز بیشتری تصور کنید. سعی کنید علاوه بر مقصد کلی خود، مکان هایی هم که می خواهید ببنید را نیز مشخص کنید.

گام دوم: طول سفر خود را تعیین کنید

برآورد هزینه سفر بدون تعیین کردن مدت زمان آن امری دشوار خواهد بود. در ابتدا باید مدت زمان سفر خود را تعیین کنید تا با مقدار پس انداز و بودجه خود، هزینه سفر فرضی را تطبیق دهید. طول سفر شما عاملی اساسی در تعیین میزان هزینه شما در طول سفر خواهد بود. به عنوان مثال، بعد از اینکه گفتید “من این تابستان به مقصد Y می روم”، “برای X روز” را اضافه کنید، به این ترتیب می توانید میزان هزینه ای که برای پس انداز نیاز دارید را محدود کنید. “من ۱۰ روز به مونیخ می روم” سفری است که می توانید برای آن برنامه ریزی کنید. این یک هدف قابل دستیابی است.

برنامه ریزی سفر | گام سوم: سفر تکی یا گروهی

یکی از بزرگترین تصمیماتی که باید بگیرید این است که آیا می خواهید تنهایی به سفر بروید یا یک سفر دسته جمعی را در پیش خواهد داشت. مسافرت انفرادی به شما این آزادی را می دهد که به هرجایی که می خواهید بروید. با این حال، در این شرایط شما باید همه برنامه ریزی های سفر را خودتان انجام دهید، اگر در انجام سفرهای تکی تازه وارد باشید این امر می تواند دلهره آور به نظر برسد.

مسافرت گروهی به این معنی است که شما شخصی را در کنار خود دارید که می تواند با شما در برنامه ریزی سفر همراه شود. این کار باعث می شود که جزئیات برنامه سفر شما سریع تر تکمیل شود. داشتن همراه در طول مسیر شادی و خاطرات زیادی را در طول سفر رقم خواهد زد. با تعیین نوع سفر خود می توانید اطلاعات لازم برای گام های بعدی سفر خود مانند محل اقامت را مشخص کنید.

برنامه ریزی سفرگام چهارم: درباره هزینه های خود تحقیق کنید

حال شما می دانید که کجا می روید و چه مدت آنجا خواهید بود، اما برای اینکه واقعاً بدانید چه مقدار پول نیاز دارید باید در مورد هزینه های مقصد خود، بسته به سبک سفر مورد نظر، تحقیق کنید. آیا می خواهید یک سفر ساده را انتخاب کنید یا ترجیح می دهید در هتل های لوکس اقامت داشته باشید؟ هزینه هتل ها، مسافرخانه ها و رستوران ها و مکان های گردشگری چقدر است؟

دانستن جواب این دسته از سوالات این امکان را به شما می دهد تا میزان هزینه ای که برای سفر خود نیاز دارید را تخمین بزنید. برای یافتن جواب برخی از این سوالات می توانید در وب سایت های جامع و گروه های فیس بوک جست وجو کنید. می توانید برای از شرکت های مسافرت و گردشگری نیز مشورت بگیرید. اطلاع از مجموع هزینه ها در طول سفر اطمینان خاصی به شما می دهد و سفر را لذت بخش تر خواهد کرد.

برنامه ریزی سفر | گام پنجم: تخفیف های لحظه آخری را بررسی کنید

بسیار خب، تا به این جا شما مقصد را انتخاب کرده و تخمین هزینه کرده اید حال باید به سراغ بهترین گزینه ها که سفر شما را خاطره انگیزتر می کند، بروید. اما قبل از اینکه بخواهید بلیط پرواز خود خریده یا هتل را رزرو کنید، بهتر است گزینه های پیشنهادی را که از دست داده اید دوباره بررسی کنید. شما ممکن است رویای سفر خارجی را داشته باشید اما شاید در حال حاضر پیکان پیشنهادات عالی تر به سمت مسافرت های داخلی باشد. گزینه های سفر خود را دوباره بازبینی کنید تا مطمئن شوید که بهترین ها را انتخاب کرده اید.

گام ششم: رزرو کردن وسیله نقلیه سفر و هتل

قبل از شروع سفر خود باید نوع وسیله ای که می خواهید با آن سفر خود را شروع کنید، انتخاب کنید. ماشین شخصی، اتوبوس، قطار و هواپیما وسایل نقلیه هستند که هر کدام مزیت های خود را دارند. بسته به بودجه ای که مد نظرتان است بهترین و راحت ترین گزینه را انتخاب کنید. انتخاب وسیله نقلیه مناسب سفر، خود عامل اصلی در خاطره انگیزتر شدن سفر شما است. وب سایت های زیادی وجود دارند که می توانید بلیط خود را رزرو کرده و از قیمت ها و تاریخ ها سفرها اطلاع پیدا کنید.

اگر مدت زمان سفر خود را به مدت دو هفته یا کمتر برنامه ریزی کرده اید بهتر است برای اطمینان از وجود ظرفیت هتل ها، از قبل رزرو اتاق خود را انجام دهید. اگر قصد دارید بیشتر از دو هفته در مکانی اقامت کنید می توانید فقط روزهای اول را رزرو کنید، با این کار آزادی عمل بیشتری برای جابه جایی های احتمالی خواهید داشت.

برنامه ریزی سفر | گام هفتم: فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید

برای اطمینان از اینکه بودجه خود را به درستی تنظیم کرده اید، فعالیت های عمده ای را که می خواهید در طول سفر از آن لذت ببرید را یادداشت کرده و هزینه آن ها را بنویسید. در آخرین لحظه پس انداز خود را بررسی کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که پول کافی دارید. این امر همچنین به شما کمک می کند تا در صورت تمایل به رزرو تورها یا فعالیت های جانبی دیگر تصمیم درستی بگیرید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، اپلیکیشن های زیادی برای معرفی سرگرمی و مکان های دیدنی طراحی شده اند، می توانید برای آشنایی و آگاهی از قیمت و تخفیف ها به آن ها سری بزنید. برای سفرهای کوتاه تر، همچنین می توانید فعالیت های خود را از قبل رزرو کنید.

سفرگام هشتم: مشخص کردن مکان هایی برای خوردن و آشامیدن

شما می توانید از طریق غذا و نوشیدنی در مورد مقصد سفر خود چیزهای زیادی بیاموزید. گشت و گذار در رستوران ها، کافه ها و سفرخانه های محلی مطمئنا بهترین خاطرات یک سفر را رقم می زند. برای داشتن یک سفر عالی بهتر است از قبل لیستی از رستوران ها و کافه هایی که می خواهید در طول سفر خود به آن ها سری بزنید، تهیه کنید. می توانید در این لیست مواردی مانند کافی شاپ ها، کافه ها، رستوران ها، غذای خیابانی، قهوه خانه ها، رستوران های محلی با غذاهای محلی معروف را یادداشت کنید. بهترین منبع برای یافتن این دسته از اطلاعات شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، پینترست و گوگل است.

برنامه ریزی سفر | گام نهم: گذرنامه خود را بررسی کنید

سفر همیشه به همراه خود شادی و خاطرات خوب به همراه دارد اما چیزی که ممکن است کمی این شادی را خدشه دار کند، کسری مدارک است. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید و هنوز گذرنامه ندارید، زمان کافی برای ارائه درخواست خود در نظر بگیرید. این زمان باید حداقل ۶ هفته قبل از عزیمت و ترجیحاً به محض رزرو پرواز و محل اقامت است. اگر گذرنامه دارید، تاریخ انقضا آن را حتما بررسی کنید، برای اکثر کشورها لازم است گذرنامه شما شش ماه بیشتر از تاریخ اقامت شما اعتبار داشته باشد و صفحات خالی کافی برای مهر/ ویزا داشته باشد.

گام دهم: کپی اسناد مهم را تهیه کنید

هنگامی که شما در حال برنامه ریزی برای سفر هستید، گاهی اسناد مهم را فراموش خواهید کرد. با جا گذاشتن برخی از مدارک مهم ممکن است کل سفر خوش شما به ناگهان تبدیل به جهنم شود، بهترین کار این است که قبل از سفر لیستی از مدارک مورد نیاز سفر را تهیه کنید. برای اطمینان می توان از مدارکچنیدن کپی نیز تهیه کنید، در ادامه برخی از مدارک که معمولا در سفر مهم هستند را ذکر کردیم:

 • گذرنامه
 • ویزا
 • بلیط پرواز
 • برنامه های سفر
 • رزرو هتل
 • مدارک رزرو اتومبیل اجاره ای
 • رزرو تور
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت های اعتباری
 • و هر چیز دیگری که برای سفر خود رزرو کرده اید

اگر حمل نسخه های کاغذی مدارک برای شما کار دشواری است، می توانید از مدارک خود اسکن گرفته و در ایمیل یا فلش مموری کپی بگیرید. نسخه های چاپی برخی از اسناد مهم هستند زیرا همیشه برای جستجوی ایمیل به اینترنت دسترسی نخواهید داشت.

برنامه ریزی سفر | گام یازدهم: بستن هوشمندانه چمدان ها

فکر کردن به سفر و فعالیت های هیجان انگیری که قرار است در طول سفر انجام دهید حال شما را خوب خواهد کرد اما گاهی اوقات تصور بستن چمدان ها می تواند استرس زا باشد. بهترین کار این است که در هنگام جمع آوری وسایل حداقل گزینه ها را به همراه خود بیاورید زیرا بیشتر آن ها را می توانید در مقصد نهایی تهیه کنید.

فرزندان خود را برای انتخاب و جمع آوری لباس و وسایل خود تشویق کنید تا اعتراضات را به حداقل برسانید، این کار می تواند خود یکی از بهترین تجربه های سفر برای آن ها باشد. لباس های متنوع، راحت و گشاد و رنگ های خنثی را که می توان با چندین لباس ترکیب کرد، انتخاب کنید. برای نظم دادن به چمدان خود هر قسمت را به یک دسته از وسایل اختصاص دهید. می توانید از کیف های کوچک نیز برای حمل لوازم بهداشتی و آرایشی خود استفاده کنید.

سفر کردن۵ نکته برتر در زمینه بستن چمدان سفر:

 • از آب و هوای مقصد اطلاع کسب کنید، این امر به کاهش حجم لباس های چمدان کمک می کند.
 • هنگام پرواز، تعدادی از لباس های شخصی را در کیف دستی خود بگذارید، در صورتی که چمدان ها دیر تحویل داده شود می توانید لباس خود را عوض کنید.
 • آگاهی از نوع فعالیت هایی که قصد دارید در طول سفر انجام دهید به شما امکان انتخاب لباس های مناسب را می دهد.
 • امکانات محل اقامتی که قصد دارید در آن اقامت کنید را بشناسید. اگر در هتل اقامت دارید، نیازی به بردن وسایلی مانند حوله، سشوار یا ملافه نیست.
 • وسایل الکترونیکی خود را شارژ کرده و آوردن تمام وسایل الکترونیکی اطمینان حاصل کنید.

برنامه ریزی سفر | گام دوازدهم: اطمینان از کارت های اعتباری و حساب های بانکی

زمانی که سفر هیجان انگیز خود را شروع می کنید هیچ چیز نمی تواند به اندازه مسدود شدن کارت های اعتباری و حساب های بانکی مسافرت شما را خراب کند. قبل از سفر حتما از اعتبار کارت های بانکی خود مطمئن شوید. بهتر است چندین کارت به همراه داشته باشید تا در صورت مسدود شدن کارت یا مشکلات بانکی از دیگر کارت ها استفاده کنید. همراه داشتن کمی پول نقد نیز به راحتی خیال شما در طول سفر می افزاید.

گام سیزدهم: تائیدیه پروازها و رزروهای آنلاین بررسی کنید

خوب، آخرین نکته ما برای سفر، تأیید زمان حرکت است. اگر پروازی را انتخاب کرده اید که در چندین مکان توقف می کند یا با چندین پرواز به مقصد مورد نظر خود می رسد، حتما قبل از سفر از ساعت دقیق آن ها اطلاع داشته باشید. این مورد برای مواردی هم که با قطار یا اتوبوس سفر می کنید نیز صدق می کند. بنابراین، یک روز قبل از عزیمت، زمان پرواز یا سایر گزینه های حمل و نقل سفر خود را بررسی کنید.

اگر قصد دارید که با ماشین شخصی سفر خاطره انگیز خود را شروع کنید، بهتر است قبل از سفر معاینه فنی ماشین را انجام دهید و تعمیرات لازم را انجام دهید. یک بار دیگر قبل از شروع سفر خود با هتل و مکان هایی که از قبل رزرو کرده اید تماس بگیرید تا از تائیدیه آن ها مطمئن شوید.